Komunikat
KOMUNIKAT
w sprawie maseczek do zakrywania twarzy
Drodzy Słuchacze LUTW i Seniorzy LCAS!
Po wprowadzeniu przez rząd obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych Pan Prezydent Krzysztof Żuk wsparł naszą organizację TWWP o/Lublin przekazując słuchaczom LUTW maseczki do zakrywania twarzy. Maseczki wykonane są z bawełny dwuwarstwowe, wielokrotnego użytku, spełniają wymagane warunki. Po odbiorze należy maseczkę uprać w ciepłej wodzie z detergentem lub wyprasować gorącym żelazkiem.
Serdecznie dziękujemy Panu Prezydentowi Krzysztofowi Żukowi za przekazanie maseczek i wsparcie seniorów.
Do odbioru maseczek upoważnieni są seniorzy.
Słuchacze LUTW
Gdzie odebrać maseczki?
w celu umożliwienia Państwu odbiór maseczek w bezpiecznych warunkach, maseczki będą wydawane przez pracowników LUTW w otwartym oknie w lokalu Stowarzyszenia Młodych Naukowców przy al. Racławickich 24 w Lublinie (okno od strony podwórka). Poniżej znajduje się mapka. Niestety budynek, w którym znajduje się LUTW jest w chwili obecnej do odwołania zamknięty.
Kiedy będzie można odebrać maseczki?
Maseczki będzie można odebrać we wskazanym miejscu w środę 22 kwietnia w godzinach 12 – 14.
Ile maseczek może odebrać jedna osoba?
Każdy słuchacz może otrzymać maksymalnie 2 maseczki. Koordynatorzy grup/Starości mogą odebrać więcej maseczek dla siebie i innych seniorów.
W celu ograniczenia przemieszczania się osób starszych maseczki może odebrać przedstawiciel słuchacza.
przystanek MPK
Jak dojechać:
Autobusy i trolejbusy.
Przystanek Al. Racławickie, Liceum im. Staszica: 3; 7; 12; 18; 20; 30; 57; 151; 155; 158.
UWAGA
Prosimy
o zachowanie wszelkich obowiązujących zasad bezpieczeństwa.
Zachowujmy odległość 2 metrów pomiędzy sobą.
Rozmawiając ze sobą zachowujmy odległość minimum 2 metry.
Maseczki dla seniorów z LCAS będą do odbioru w terminie późniejszym, o czym poinformujemy Koordynatorów Klubów.
Pomoc i wsparcie, jakie oferuje organizacja dla seniorów w czasie pandemii
Pomoc i wsparcie, jakie oferuje organizacja dla seniorów w czasie pandemii:
Działalność LUTW I Lubelskiego Centrum Aktywizacji Seniorów w okresie od 12.03 – do odwołania
Działania przez stronę internetową LUTW www.utw.lublin.pl
⦁ Zgodnie z harmonogramem wykładów uniwersyteckich 3 razy w tygodniu na stronie Uniwersytetu zamieszczane są linki do wykładów
on -line (poniedziałek – wykłady ogólne, środa- przyrodniczo-geograficzne, piątek – medyczne), z których mogą korzystać seniorzy.
⦁ Zgodnie z zaleceniami ministra zdrowia przyłączyliśmy się do akcji Aktywny senior w domu, (zamieszczamy ćwiczenia, które seniorzy pozostający w domu powinni wykonywać, aby zachować ogólna sprawność fizyczną)
⦁ W każdy czwartek koordynator klubu „Siłownia umysłu”(klub działający w ramach LUTW) – zamieszcza różnego rodzaju łamigłówki umysłowe, które z jednej strony maja dostarczyć rozrywki, z drugiej zaś wpływają na poprawę koncentracji, poprawiają spostrzegawczość, zmuszają do logicznego i analitycznego myślenia
⦁ Na stronach internetowych TWWP o/Lublin, LUTW, LCAS zamieszone są potrzebne numery telefonów ROPS, MOPR, UM, Sanepidu
Bezpłatnego wsparcia psychologicznego .
KUL – Link do harmonogramu porad telefonicznych i za pośrednictwem Skype https: //wsparcie.Kul.pl/
UMCS Instytut Psychologii
https://www.umcs.pl/pl/aktualnos,59,bezplatne-wsparcie-psychologiczne,89242.chtm.
Podane są miejsca, gdzie można zgłaszać się z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów
⦁ Działaniem mającym wpływać na poprawę nastroju seniorów, dającym im również poczucie bycia w społeczności jest zorganizowanie konkursu #zostanwdomu i zrób kartkę wielkanocną.
(po ogłoszeniu konkursu, zgłosiła się do nas firma, która ufunduje nagrody dla autorów najpiękniejszych kartek). Wiele pięknych kartek już wykonały panie z Wielopokoleniowego Klubu Wolontariusza.
Krystyna Lichocka Wolontariuszki LCAS, wykonały piękny kosz kwiatów , które nie więdną. Ten Warsztat przygotowany on line dla seniorów pokazuje krok po kroku wykonanie wiosennych kwiatów, które nie więdną.
Piękne ozdoby wielkanocne, które zostały przekazane na Akcję Dar Czasu i Serca „
Wielopokoleniowy Klub Wolontariusza w okresie przedświątecznym organizuje Akcję DAR CZASU I SERCA dla osób ciężko chorych przebywających w ZOL oraz dla osób starszych samotnych byłych wolontariuszy i mieszkańców naszego miasta. W związku z pandemią akcja ta została przeprowadzona inaczej niż zwykle. Dla pensjonariuszy Zakładu Opieki Leczniczej dostarczone zostały delicje, środki higieniczne i podziękowania dla ciężko pracującego personelu.
W dniu wczorajszym 07.04.2020 wolontariusze zakończyli akcję dla ZOL AKCJA DAR CZASU I SERCA ( prowadzona od 2007 r.
W czasie tej akcji wolontariusze i pensjonariusze na wózkach zasiadali do wspólnego stołu i dzieli się jajkiem, składali sobie życzenia.. W tym roku przebieg tej akcji wyglądał inaczej nie mogliśmy porozmawiać z ciężko chorymi i uściskać im dłoni. Wiemy, że ucztę wielkanocną przygotuje bardzo oddany personel takie przyrzeczenie złożyła nam Pani Ewa Miazga.
Akcją tą objęte są osoby starsze samotne, niepełnosprawne, z którymi 18 wolontariuszek seniorek WKW ma stały kontakt telefoniczny.
Utrzymujemy kontakt z naszymi seniorami, słuchaczami przez stronę Facebook, telefonicznie. Nasi wolontariusze seniorzy w domach
przygotowują pisanki, kartki, robią stroiki i piękne dekoracje.
Wspólnie z Politechniką Lubelską monitorujemy aktywność strony internetowej Uniwersytetu. W okresie 1 marca-26 marca prawie 8 000 odsłon.
Inne działania
⦁ Samorząd Słuchaczy LUTW, Koordynatorzy klubów LCAS, pracownicy uniwersytetu, zarząd TWWP zobligowani są do wykonywania kilku telefonów dziennie do seniorów, słuchaczy, wolontariuszy, szczególnie tych najstarszych (na Uniwersytet uczęszcza ok. 150 osób, po 80 roku życia) i 120 osób to klubowicze LCAS wieku 75- 85+
Działania wolontariuszy w czasie pandemii Dekoracje świąteczne Wykonała – Barbara Wianowska – Basia wolontariuszka prowadzi zajęcia z dziećmi specjalnej troski i zajęcia aktywizujące seniorów w klubach LCAS
Wykonała Genowefa Lewczuk wolontariuszka WKW prowadzi zajęcia aktywizujące seniorów ,dzieci.
Wykonała Ania 85+ nasza wolontariuszka
Dekoracje wykonane przez Krystynę Lichocką wolontariuszkę prowadzącą zajęcia z dziećmi z dysfunkcja i klubach Aktywnego Seniora